Zľahčovanie Trumpových sexuálnych útokov vypovedá viac o nás než o ňom

Autor: Braňo Ondrášik | 12.10.2016 o 10:02 | (upravené 12.10.2016 o 10:10) Karma článku: 9,63 | Prečítané:  3973x

O tom ako sa Amerika, ale aj my postavíme k tomu, čo odznelo z úst Donalda Trumpa o nás hovorí a bude hovoriť veľa. A nezabudnite, naše dcéry nás sledujú a my sa im budeme chcieť môcť pozrieť do očí.

Začnem na vlastnom prahu. Na sociálnych sieťach sa objavila kritika titulku článku (Vulgárny Trump priznal neveru a techniku zvádzania ...), ktorý som napísal cez víkend tu na SME.sk. Tento blog nie je primárne reakciou na legitímnu kritiku a názor, ale chcem uviesť moju rýchlu reakciu. "Technika zvádzania" bola  myslená z perspektívy takto "zvádza Trump". A že jeho zvádzanie vlastne znamená sexizmus, vnímanie žien ako predmet a zároveň sa neštítiť pred ničím, veď nakoniec jeho slová hovorili sami za seba a viac vysvetlení nebolo potrebných. Myslel som si ... ale bolo. No určite by mi ani v najhoršom sne nenapadlo jeho správanie zľahčovať.  Možno sa mi zdalo príliš silné použiť slovo sexuálny útok, pravdupovediac sám neviem - v tom čase ho nepoužil ani americký mainstream a myslím, že ani jeho protikandidátka. V druhej debate kandidátov to však už moderátor Anderson Cooper použil bez kompromisu - "sexuálne útoky". Túto kritiku beriem, ja sám by som to už mal vedieť a budem vedieť.

Aj čítaním reakcií internetu a niektorých konzervatívnych novinárov u nás či politikov je dnes už zrejmé, že Trumpove slová a ich kontext mnohým jasné stále nie sú. Nebolo to iba o vulgarizme - bolo to o niečom oveľa horšom. Nie je to téma, v ktorej môžeme robiť kompromisy a nechať čitateľov na pochybách. Tento text však nie je o hľadaní mojej duše, toto presvedčenie mám a mal som aj bez Trumpa. K tomuto textu ma prinútili práve komentáre slovenských konzervatívnych novinárov a zľahčovateľov sexizmu na sociálnych sieťach či diskusiách

Ako túto tému vnímame totiž vypovedá o nás, Trumpovo chválenkárstvo sexuálnymi výpadmi nesmieme brať na ľahkú váhu a už vôbec nie obhajovať. No to, o čom dnes Amerika a s ňou celý svet diskutuje je oveľa závažnejšie než iba jedna nahrávka, o ktorej Trump hovorí ako o "kecoch zo šatne". Hovorí o tom ako sme ďaleko sme sa už v otázke úplnej rovnosti žien dostali, no ešte viac o tom aká dlhá cesta nás - mužov a ženy - ešte čaká.

Dekonštrukcia Trumpovho sexizmu

Poďme ale pekne po poriadku. Čo povedal Trump a v akom kontexte, a prečo vulgárny jazyk je tým najmenším problémom? Každá alternatíva rozboru jeho oplzlého "small talku" je totiž rovnako desivá. Navyše neprichádza od puberťáka, ale od v tom čase 59-ročného slávneho muža, ktorý sa dnes uchádza o prezidentský úrad.

Chytím ju za pussy...“, „Začnem ich automaticky bozkávať...“ – to všetko sú znaky začínajúceho sexuálneho útoku. Nie je to o tom, že Trump by ženám dvoril, pokúšal sa získať ich sympatie, dôveru a ako to v normálnom svete býva: lásku. Proste vyráža okamžite, bez opýtania a zvolenia a podľa jeho opisu sa na svoje obete prinajmenšom začne „cápať“. Bez súhlasu, to nie je akceptovateľné na vysokých školách a už vôbec nie muža v pokročilej dospelosti. To všetko ešte znásobil ešte horším tvrdením: keď ste celebrita môžete všetko. Keď ste slávny a máte peniaze či moc môžete všetko?

Koho mi to pripomína ... „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Nemyslím si, že konzervatívci u nás boli ticho pri tej druhej „... môžeš všetko“ poznámke. Je jasné, že v prípade tohto výroku či správaní niektorých našich futbalistov (ktorí tiež môžu všetko) nejde o prípad a situáciu podobnú Trumpovi. No podstata je tá istá: z pozície moci a slávy si môžeš dovoliť, čo iní nie. Môžeš všetko – je teda na zvážení každého z nich, čo „všetko“. Na zvážení nás ostatných ale je, čo všetko akceptujeme a čo nie.

Trump v najhoršom prípade totiž hovorí, že ak je slávny (a bohatý) tak si môže dovoliť úplne všetko a v jeho svete je to v poriadku. Dôstojnosť jeho obetí ide stranou, dôstojnosť jeho charakteru posúdia čoskoro americkí voliči.

V inom prípade sa tieto veci, ktoré popisuje nestali (aspoň to tvrdil v debate – hoci sa už v médiách objavili prípady, keď Trump naozaj robil popisované „tic-tacové“ výpady). Ak sa nestali, v tomto svete, kde je dovolené všetko, získate body aj tým, že takým správaním aspoň chválite. Naše vzdelávacie inštitúcie majú povinnosť bojovať proti tomuto zvrátenému vnímaniu dôstojnosti žien na školách a rovnako aj v spomínaných športových šatniach. A pripomeniem, že išlo o rozhovor s novinárom, ktorý sa neodohral v tréningovej šatni a povedal ich muž na hranici šesťdesiatky. Naozaj môžeme podobné vyjadrenia a takéto správanie akceptovať a zhodiť zo stola poznámkou „veď sú to iba slová“?

Je to o dôstojnosti a spravodlivosti

Ľavica sa v modernej histórii zamerala na budovanie dôstojnosti človeka, jeho rovnosti, jeho ľudských a občianskych práv; pravica tradične vždy zvýrazňovala bezpečnosť a spravodlivosť. Táto téma je záležitosťou oboch týchto axióm.

To čo ukázala Trumpova nahrávka je, že minimálne podstatná časť ľudí v Amerike, ale aj u nás, dokáže obetovať argument ľudskej dôstojnosti, bezpečnosti aj spravodlivosti. Aj u nás v Európe, kde je notoricky známe, že každá piata žena je týraná. Kde je stále akceptovateľné, že výchovná facka žene je v poriadku, a kde je násilné zbalenie známkou alfasamectva viac než násilia. Hashtag „GrabThemByThePussy“, ktorí spustili Trumpovi sympatizanti, má tak mimoriadne zvrhlý nádych.

Hillary Clintonová je sama príkladom ako to bolo s postavením žien v západnej spoločnosti donedávna a do značnej miery stále je. Hillary sa v rozpore s tradičným konzervatívnym predpokladom a stereotypom ostať pri pekáči rozhodla urobiť kariéru. Obdivuhodnú kariéru s výsledkami, ktorá z nej na desiatky rokov urobila terč pre ľudí ako je Trump – niektorých vo vnímaní žien menej či viac horších.

Namiesto kvetiny radšej rešpekt a rovnosť

Nie je to o tom či si dievčatá a ženy uctíme kvetinou či podržaním dverí, ale hlavne tým, či ich vnímame ako rovných partnerov v mužmi dominovanom svete a či sme ich ako rovných partnerov ochotní a schopní akceptovať. Obráťme kartu - ako by sme na podobné reči a správanie reagovali mnohí, keby sa ich dopustila žena - povedzme Hillary. Čo by na to napísal "posledný križiak" a "konzervatívci si vybrali" - tiež by to zľahčovali? Je Trump iba akýsi alfasamec a žena by bola v našich očiach niečo oveľa horšie? Som  džentlman, nechám ju odpovedať ako prvú – povedal republikánsky kandidát v debate – presne toto je symptomatický príklad zvráteného džentlemntstva.

Ženy majú aj v západnej spoločnosti pred sebou ešte dlhú cestu k úplnej rovnosti, ktorú si zaslúžia., a časť ktorej si vybojovali a dúfam, že zvyšok ešte vybojujú. Prvá americká prezidentka by bola síce významným, ale iba jedným krokom. Za nás môžeme ženám podať ruku tým, že prinajmenšom nebudeme zľahčovať a obhajovať sexizmus, zneužívať silnejšie postavenie a ako skutoční džentlmeni ich budeme vnímať ako rovných. A bojovať zato a tým aj za ne. Bez kompromisov. Naše dcéry nás sledujú a my sa im budeme chcieť môcť pozrieť do očí. Zľahčovanie Trumpových sexuálnych útokov vypovedá viac o nás než o ňom. V jeho prípade je totiž odpoveď jasná a nekomopromisná. Aký je a bude verdikt nad nami ukážeme iba my sami. #StandWithGirls.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá

Duč príde o vinárstvo aj polikliniku.

Schválenie rozpočtu môže byť ohrozené, varuje Danko

SNS by uvítala prijatie digitálnej dane.

KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Takto to dopadne, keď skladáte rozpočet pred voľbami

Tento rozpočet vyzerá zlomyseľne a nezodpovedne.


Už ste čítali?