Nenávisť zabíjala gayov, zasiahla nás doma. Odpoveď komunity je láska. Je Suis Gay.

Autor: Braňo Ondrášik | 13.6.2016 o 13:47 | (upravené 13.6.2016 o 15:02) Karma článku: 4,26 | Prečítané:  1889x

Najkrutejšia forma nenávisti nás zasiahla priamo u nás. Už to neboli iba facebookovske tirády politikov či diskusie pod blogmi. Zasiahlo komunitu a všetkých slušných ľudí na mieste, kde môžeme byť kým sme, baviť sa, byť s láskou.

V nedeľu sa naša komunita po celom svete zobudila do ťažkého a smutného rána. Prvé správy o masakre gayov v Orlande začali prichádzať už okolo deviatej, no skutočnú veľkosť tragédie sme sa dozvedeli až poobede. Najväčšia masová streľba v histórii USA, akt domáceho terorizmu a zločinu z nenávisti. Najkrutejšia forma nenávisti nás zasiahla priamo u nás. Už to neboli iba facebookovske tirády politikov či diskusie pod blogmi. Zasiahlo komunitu a všetkých slušných ľudí na mieste, kde môžeme byť kým sme, baviť sa, byť so svojou láskou, neprežívať nič iné než radosť. Nehanbiť sa držať partnera či partnerku za roku a nečeliť nechápavým pohľadom.

Ironický paradox, ktorý môžeme sledovať v priamom prenose konzervatívnych amerických webov – napríklad Fox News. Na jednej strane nenávisť proti moslimom – útočník bol moslimom, ale aj pokračujúca nenávisť  voči nám, že tá smrť vlastne ani nebola až taká zlá. Na Slovensku už chýba iba ďalšia obývačkovo-kúpeľnová antigay tiráda Borisa Kollára (poslednú má na svojej stránke Boris od piatku, vlastne sa nevedel rozhodnúť, vo svojom úzkom – no dostatočne extrémnom mentálnom svete – aký vulgarizmus a útok by bol lepší).

V Amerike na seba pokračujúci hejt teda nenechal dlho čakať – tentokrát má ironicky dva terče: moslimov a gayov. Áno, útočník bol moslim, ale zatelefonovanie svojho prívrženectva ISIS na núdzovú linku z neho ešte džihádistu v pravom zmysle slova nerobí. Zabiť 50 ľudí v gay klube, z neho ale teroristu a zločinca z nenávisti robí. Dnes už vieme o nespôsobilom mentálnom stave strelca, o jeho rasizme, homofóbii a celkovej nenávisti, ktorú dával napríklad kolegom v robote najavo. Vieme, že bil svoju manželku. Vieme, že sa dostal k zbraniam, ktorými dokázal v mžiku pripraviť o život najmenej päťdesiat ľudí.

Bol to útok na každého gaya na svete, vlastne každého slušného človeka, ktorého povinnosť je teraz postaviť sa tejto nenávisti. Za všetko hovoriaci je postoj LGBT komunity v USA. Antimoslimské tirády od nás neprišli, ale prišli vyjadrenia neživiť jeden extrémizmus extrémizmom druhým. „Moslimovia a gayovia stoja pri sebe“, zneli vyhlásenia z jednej aj druhej strany. A bol som na našu komunitu v tom momente veľmi hrdý, lebo sme o toľko lepší a kresťanskejší ako zlý Donald,  Boris, posledný križiak a celá plejáda ďalších známych tvárí.

Útok z Orlanda predsa len extrémistov spája. Islamistických extrémizmus a pravicový extrémizmus sa v ňom našli, priesečník nenávisti ku komunite, ktorú aj dnes môže kto chce nenávidieť a byť na to dokonca hrdý - zastieraný falošnou morálkou. Láska je láska. Naša komunita aj vo svetle teroru nakoniec ukázala o čo v tomto boji myšlienok ide a o čo ide našej komunite – práve o lásku a právo milovať.

Každý deň, keď pridáte nenávistný komentár a určite aj k tomuto na moje pomery krátkeho blogu pribudnú, živíte túto nenávisť a áno aj tým nesiete zodpovednosť za to čo sa stalo. Za každý výsmech, za každú urážku zabijete u mnohých gayov byť kým sú, milovať koho chcú, uplatniť si svoje dané právo na šťastie, milovať a byť milovaný.

A veruže sme toho už u nás videli veľa: vždy zastreté cnostnými a morálnymi ideálmi, čistoty a nevinnosti alebo slobodou vierovyznania, do ktorej patrí aj sloboda nenávidieť. Naša spoločnosť mala šancu posunúť sa od trajektórie nenávisti, ale svoj reparát nikdy nespravila. Máme k tomu množstvo dôkazov nie iba v otázke gayov, ale aj rasizme, utečeneckej kríze a islamofóbii. bojom s chudobnými – namiesto boja s chudobou. Výsledkom sú minimálne dve extrémistické strany v parlamente, tá jasne fašistická postupne útočí v prieskumoch na miesto druhej najsilnejšej strany. Každý politik u nás, v Amerike a všade vo svete, každá nenávistná tiráda je symptómom problému a zakliateho kruhu nenávisti. Spomenúť si na to môžu tí, ktorí bojovali aby vražda gaya z dôvodu, že je gay nebol zločin z nenávisti, že vyhodiť gaya z roboty lebo je gay, nie je diskriminácia, a že spolužitie gayov nemôže mať zákonné ukotvenie – na to máme aj zmenenú ústavu, ale nezáhaľali aby o tej istej istej veci ešte raz urobili referendum, kde sa mohlo vyliať eśte viac nenávisti.

Včera sa vo mne miesilo veľa emócií, niečo tak tragické možno naša komunita prežila počas odvážania gayov do koncentrákov počas druhej svetovej vojny.

Ale aj emócie hrdosti na to, čo naša komunita reprezentuje a protiklad s extrémizmom nemôže byť väčší. A silné slová zazneli aj od zrejme najväčšieho „straight ally“ v katolíckej cirkvi: pápeža Františka. „Otrasný masaker, ktorý sa odohral v Orlande, hrôzostrašný počet nevinných obetí, spôsobili u pápeža Františka, hlboké pocity hrôzy a odsúdenia, bolesti a nepokoja tejto novej manifestácie vražendje šialenosti a nezmyselnej nenávisti. Pápež František sa pridáva k rodinám obetí a zranených a pridáva sa v súcite. Zdieľaním ich neopísateľnej bolesti ich zveruje Pánovi, nech môžu nájsť pokoj,“ Silné slová hlavy katolíckej cirkvi neodsúdzujúce gayov, poskytujúce pokoj a útechu, ich duše sú už pri Pánovi. Ich obeť nebude nikdy zabudnutá.

‪#‎JeSuisGay ‪#‎JeSuisOrlando

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedala o korupcii

Za rozhodnutím Jankovskej vypovedať nie je zlomená psychika ani iné vplyvy, tvrdí jej advokát.


Už ste čítali?