Petržalčania by mali zastaviť ex-Mečiarovca Bajana. Niekoľko dôvodov prečo.

Autor: Braňo Ondrášik | 9.11.2014 o 15:51 | (upravené 11.11.2014 o 12:35) Karma článku: 6,38 | Prečítané:  2014x

Starosta Petržalky Vlado Bajan promuje svoju kampaň v najväčšej slovenskej obci s tým, ako dlho je už s nami. Veď práve, tento kedysi Mečiarov kamarát, ktorý svojho času "normalizoval" Smenu (čo je asi aj fajn - istou zvrátenou logikou - lebo z tohto Mečiarovho nápadu vzniklo SME), na bilborde tvrdí, že je s nami už 16 rokov. Kiež by to bolo iba 16 rokov,  Vladimír Bajan totiž v parlamente za Mečiarovo HZDS sedel už v roku 1992:  je s nami teda minimálne 22 rokov.

Najprv skákal s Mečiarom, potom kurizoval s pravicou aj so Smerom

A za ten čas stihol tento „homo politicus“ kadečo preskákať. Najprv sa kamošiť s Mečiarom, potom sa s ním rozkmotriť a presedlať na nejakú Alternatívu politického realizmu, potom Demokratickú úniu, SDK, SDKÚ, potom zas kurizovať Smeru ako nominant s jeho podporou (aj s podporou HZDS) (keď mu teda nešlo o idey strán, tak asi o niečo iné), a teraz má byť akože „nezávislý“. (!?)

Poviem to úplne transparentne: som Petržalčan, narodil som sa síce na Kramároch, no iba preto, že v Petržalke v roku 1981 nebola nemocnica. Inak som takmer 30 rokov svojho života prežil práve v tejto mestskej časti (okrem krátkeho času, ktorý som strávil v Starom meste pri PKO a štúdií v Spojených štátoch a v Británii). A aj ďalej chcem žiť v Petržalke, mám to tu rád. Koho nemám rád, je Bajan, ktorý má k Petržalke vzťah skôr ako k dojnej krave. Nakoniec, za všetko hovorí fakt, že v Petržalke podľa novín Petržalčan ani nežije.

Pozrime sa teda na najsvetlejšie okamihy kandidáta na starostu Petržalky. Dodnes nedokážem pochopiť, ako taký človek dokáže voľby čo voľby vyskladať koalíciu, ktorá ho zvolí. Toto nie je finálny zoznam, iba krátke zhrnutie Bajanovej kariéry podľa vyhľadávania Google.

Oznámil novinárom vyhadzov

Takýto bol Bajan v roku 1992, keď pomáhal Mečiarovmu uchopeniu moci, SME napísalo: „Predchodcom SME bol denník Smena. .. Mečiarova vláda ... (sa) nepohodlného denníka chcela zbaviť. Začiatkom januára odvolalo predstavenstvo vydavateľstva riaditeľa vydavateľstva Smena Juraja Weissa a šéfredaktora Karola Ježíka...Poslom vlády, ktorý to prišiel osobne do redakcie oznámiť, bol vtedajší poslanec HZDS ... Vladimír Bajan. Dal si nastúpiť redakciu na chodbu a s čiernym kufríkom v ruke, s úsmevom na tvári oznámil odvolanie vtedajšieho šéfredaktora.

Prečo lacnejšie a transparentne, keď to ide aj inak...

V roku 2009 napríklad denník Pravda napísal toto: „Obchod storočia s pozemkami pre multifunkčnú halu v bratislavskej Petržalke išiel cez župana Vladimíra Bajana. Podnikateľ Ivan Feješ potvrdil, že jeho firma vlani župe predala ornú pôdu stonásobne drahšie ako bola jej účtovná hodnota.“

V roku 2012, keď sa písalo o ešte kamarátstve so Smerom, novinári zo SME vypátrali toto: „Bratislavská župa odklepla v rokoch 2008 a 2009 príspevok 826-tisíc eur občianskemu združeniu Pro tenis na tenisovú halu za 1,7 milióna eur. .. Spoločníkmi Sport palace sú Glváčovi blízki: jeho otec Ján a bývalý spolupracovník Milan Valašik. V čase schválenia príspevku na tenisový areál v Pezinku bol županom nominant Smeru Vladimír Bajan, ktorý si začiatkom roka 2006 vybral za šéfa úradu práve Glváča.

V roku 2013 zas denník SME v článku „Vyšetrovanie tisícpercentného predraženia u Bajana prokurátor zastavil“ napísal: „Zákazky v bratislavskej župe pod vedením Vladimíra Bajana smerujúce prevažne k pár firmám si všimli aj kontrolóri kraja. Niektoré boli podľa nich niekoľkonásobne predražené. V jednom prípade až 14 a pol násobne.

Na staré kolená sa uchytil v Petržalke

To som sa ale zaoberal iba Bajanovým pôsobením mimo Petržalky, nezaháľal však ani ako starosta.

Palo Nechala sa ako občiansky aktivista, ktorý dlhé roky pôsobí aj v Transparency International, vyniesol na svetlo sveta pomáhal vyniesť na svetlo sveta Bajanovu kauzu Domino.  Agentúra SITA o nej začiatkom roka napísala aj toto: „Aktivisti v minulosti pri stavbe Domino upozorňovali na to, že konateľom firmy, ktorá je autorom projektu, je Ján Franz, pričom jeho manželka Miroslava Franzová je poverená vedením oddelenia územného konania a stavebného poriadku v Petržalke... Aktivisti rovnako upozorňovali aj na to, že projekt navrhoval starostov brat Marián Bajan...“. Petržalčania pritom proti tejto výstavbe bojovali.

Písal aj o inej stavbe - Bajo. (doplnené).

A to sa neštíti využívať aj miestne Petržalské noviny financované z verejných finančných prostriedkov, teda aj mojich. Palo Nechala píše: „Princípy etiky, ktoré si u nás ctí väčšina profesionálnych novinárov, opustili dávno, teraz sa zrejme pod taktovkou starostu rozhodli aj porušovať zákon. Najprv septembrové vydanie Petržalských novín uverejnilo dva osočujúce listy čitateľov a vyjadrenie šéfredaktorky novín proti nezávislému kandidátovi na starostu Pavlovi Nechalovi. Potom Pavel Nechala požiadal o právo na vyjadrenie proti vymysleným obvineniam - využil aj ustanovenie zákona s právom na odpoveď. Bez úspechu. Preto sa rozhodol na Petržalské noviny (de facto na starostu Bajana) podať žalobu.“

Prečo nie Plšeková, a prečo nie „pravicovej“ kandidátke v Petržalke

Upadajúce strany typu SDKÚ či KDH sa stále snažia vyvolať dojem, že slušní volia pravicu. Nie je to tak. Poznám veľa slušných ľudí čo volia pravicu a veľa slušných, ktorí volia Smer. Je to teda ilúzia o tzv. slušnosti a hlavne je vrcholne neslušné deliť spoločnosť na nejakých „ficovoličov“.

O čo by mala byť debata je to, ako slušne či neslušne sa naši volení zástupcovia správajú. Bratislave dlho vládla pravica – a mohol by som povedať milión príkladov, ako neslušne a v područí finančných skupín a záujmov sa správala. Samosprávny kraj, ako aj Petržalka nám zas ukázali, že ani cesta podľa  smeru Bajana nie je to, čo by sme mohli označiť za správne.

Tradičné strany pravice, ktoré si myslia, že majú Bratislavu darovanú sa asi domnievajú, že navždy bude fungovať strašiak Fica. A podľa toho vyzerajú aj mnohí bratislavskí kandidáti. Politbyro pravicových strán sa nezmohlo na nič lepšie ako kandidátku bez víziie Ivetu Plšekovú. Tú istú Plšekovú, ktorá nedokázala Bajana v roku 2010 s podporou rovnakej koalície SDKÚ-DS, SaS, MOST-HÍD (dnes obohatenú o gazdu) poraziť. Všetko v čase, keď už Bajan prehral voľby na bratislavského župana. Plšeková je už v Bratislave a obzvlášť v Petržalke akýsi večný kandidát s večnými ambíciami. Niečo ako Ron Paul (“večný” americký prezidentský kandidát bez šancí) slovenskej komunálnej politiky – akurát, že na rozdiel od Paula jej chýba charizma aj vízia. Natíska sa otázka, či si náhodou pravica neželá víťazstvo Bajana, keď pride s takouto ponukou pre Petržalčanov.

Môžeme ho zastaviť, Palo Nechala bude iný starosta

Môžeme však Bajana zastaviť a ja v tomto verím môjmu dlhoročnému priateľovi Palovi Nechalovi. Pala poznám od roku 2001 kedy sme ešte ako študenti absolvovali autobusový road trip po pobaltských krajinách. Bol to jeden z najlepších výletov, aký som zažil. Pala som vtedy prezýval muž so zeleným vankúšom, na ktorom počas strastiplnej ceste starou karosou oddychoval s plechovkou piva v ruke - ten autobus sa naozaj dal prežiť iba vďaka pivu.

Kto by naňho povedal, že zelená bude symbolom aj jeho kampane. V programe má zelenšiu Petržalku, za ktorú aj bojuje – napríklad v prípade Sadu Janka Kráľa, kde som ako dieťa doslova vyrástol a absolvoval nejedno branné cvičenie.Tí, ktorí vyrástli v Petržalke v 80. rokoch či skôr, vedia, čo je to branné cvičenie v Sade Janka Kráľa :-)

Som rád, že sa do tohto boja ako Petržalčan, ktorý tu aj s celou svojou rodinou žije, dal. Podporila ho aj expremiérka Iveta Radičová a celý rad ľudí z radov mimovládok. Niet sa čo čudovať, Palo má v boji s korupciou a za transparentnosť veľa skúseností - ako aktivista aj ako spolupracovník Transparency International.

Viac o tom, čo chce Palo pre Petržalku si prečítajte na jeho stránke Petrzalka2014.sk.

Niekedy mám pocit, že sa v tejto krajine už nedá nič zmeniť. Ale potom príde okamih, keď to až tak beznádejne nevyzerá. Prečo nezačať na lokálnej úrovni a v našej komunite? V deň volieb odchádzam do Edinburghu, kde strávim 17. novembra jeden z najdôležitejších dní v mojom svete. Budem mať svadbu, ktorá sa, bohužiaľ, u nás nemôže uskutočniť. Ale ešte predtým budem jeden z prvých voličov v mojom petržalskom okrsku. A pokúsim sa Bajana zastaviť, budem voliť Pala Nechalu, lebo mu verím a viem, že bude skvelý starosta. Verím, že nás pár tisíc bude. A môj 17. november bude hneď krajší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?