Čo by povedal Lincoln na práva gayov? Moje pocity z jeho mesta.

Autor: Braňo Ondrášik | 3.3.2014 o 18:01 | (upravené 4.3.2014 o 4:23) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  1572x

Slovensko, na prahu najväčšieho medzinárodného konfliktu od čias studenej vojny v Európe, rieši otázku zákonnej emancipácie občanov - gayov cez „ochranu“ manželstva (alebo skôr ide proti nej?). Práve som sa vrátil plný dojmov zo Springfieldu v Illinois, mesta Abrahama Lincolna (áno, to je ten čo oslobodil otrokov a vydal černošské obyvateľstvo USA na cestu emancipácie) – a v čase tohto pnutia medzi „moralizujúcim“ verzus emancipačným prúdom som sa zamyslel, čo by na to povedal veľký emancipátor Abraham Lincoln. Čo by povedal na to, čo sa deje v Amerike? A čo by povedal svetu, veď jeho krok emancipácie bol motivovaný aj tým, že „otroctvo urobilo americkú demokraciu v očiach sveta pokryteckou“. Možno aj preto dnes je Obamova administratíva na čele snáh emancipácie a uznania práv gayov, aby neboli USA pokrytecké v očiach sveta. Podľa prieskumu aj americkí rímski katolíci podporujú práva gayov za uznanie v otázke ich vzťahov – väčšina, až 58 percent. A zato im patrí vďaka. V tomto blogu vás budú sprevádzať aj fotky v mojom ajfóne zo Springfieldu. Ku koncu som si dovolil aj krátku odpoveď na Olegov blog.

Dúhový obraz Abrahama Lincolna z jeho múzea v Springfielde.Dúhový obraz Abrahama Lincolna z jeho múzea v Springfielde.Foto Braňo Ondrášik/ autor obrazu: Stephen Fishwick

Čo by povedal dnes Lincoln o právach gayov nebudeme nikdy presne vedieť, môžeme by špekulovať – napríklad tým, že sa pozrieme do jeho vnútra a morálneho kompasu. Vo svojej dobe by zrejme bol politicky proti, no nakoľko táto debata pred 150 rokmi samozrejme ani nebola na stole, nemohol sa k tomu vyjadriť . Ale čo by povedal Lincoln dnes, čo by povedal pred niekoľkými desaťoročiami, kedy sa hnutie emancipácie začalo. Čo by povedal na cestu západnej Európy k rovnoprávnosti, čo by povedal dnes na volebné právo žien a zrovnoprávnenie žien. To všetko mi vírilo hlavou.

2.jpg

Dom Abrahama Lincolna v Springfielde, Illinois - jediný, ktorý kedy vlastnil.

Bojovník a zjednocovateľ

Abraham Lincoln bol líder, politik, bojovník a nakoniec aj zjednocovateľ trpko rozdelenej krajiny v otázke otroctva. Uvidíme, či história vyhodnotí Baracka Obamu ako podobného bojovníka a zjednocovateľa – ale vlastne ani o tom nie je tento blog.

Abraham Lincoln nebol od začiatku bojovník za otrokov, ale jeho politický vývoj to tak dal, že sa z neho stal. A história to tak dala, že téma otroctva v debate o senátne kreslo v Illinois urobila z Lincolna bojovníka za emancipáciu. História to tak dala, že z relatívne neznámeho politika sa v rozhádanej krajine stal prezident. Krajina sa rozpadla, vojna vypukla a Lincoln sa postupne stal skutočným emancipátorom.

africanus.jpg

Lincolna počas života tlač za jeho protiotrokársky postoj zosmiešňovala.

kapitol_stary.jpg

Starý Kapitol v Illinois, Lincoln tu ako právnik a mladý politik strávil veľa času.

Americkí katolíci jasne v pro-gay tábore

Bol to iba začiatok boja, veď južné štáty aj potom praktizovali segregáciu až do druhej polovice 20. storočia. Úplný začiatok v právach gayov už má Amerika za sebou, Slovensko je ešte iba na tomto úplnom začiatku. Amerika sa posunula za posledných 10 rokov výrazne. Podľa prieskumu spred niekoľkých dní, v roku 2003 manželstvá osôb rovnakého pohlavia podporovalo 32 percent ľudí, dnes ich podľa Public Religion Research Institute podporuje 53 percent Američanov, trend zaznamenal za posledné roky aj Gallup – podpora „gay marriage“ sa tak solídne ustálila na väčšinovej podpore, v Gallupe na 52% v roku 2013 (v roku 1996 to bolo iba 27%). Zaujímavé aj náboženské rozloženie podľa prvého prieskumu: 83 percent židov podporuje manželstvá gayov, nasledujú americkí katolíci 58 percent, najmenšia podpora je u bielych evanjelikálnych protestantov 69% je proti a u čiernych 59% proti. Americkí rímski katolíci sú teda solídne v tábore za emancipáciu gayov, začo im patrí vďaka a ukazujú, že práve oni dokážu rozmýšľať srdcom.

Lincolnov stôl

Čo by urobil veľký emancipátor Lincoln? Keď guvernér štátu Illinois (odkiaľ bol Lincoln a nakoniec aj Obama) Pat Quinn, podpísal zákon o legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia, urobil tak na stole, na ktorom Lincoln v roku 1861 písal svoj inauguračný prezidentský prejav. Je to symbol a znamenie toho, ako politici a aj ich voliči vnímajú Lincolnovo posolstvo v tejto otázke.

kapitol_novy.jpg

Súčasný Kapitol Illinois, aj tu sa otázka rovnoprávnosti gayov dostala na stôl.

Keď niekedy budete mať cestu do Chicaga, určite si odskočte do Lincolnovho mesta Springfield. Všetko je tu o Lincolnovi, nespočetné množstvo sôch, múzeí a kníh. Proste skvelé miesto pre každého Lincolnovho fanúšika.

obraz.jpg

Jedno z mnohých vyobrazení Lincolna v centre Springfieldu.

socha.jpg

Jedna z mnohých sôch.

cab.jpg

A jeden z mnohých taxíkov :-)

Odpoveď a rešpekt kamarátovi Olegovi

Dnes som si prečítal blog od Olega, je to môj kamarát a na tom sa nič nezmení. Podporujem ho v tom, aby svoju skúsenosť so životom gaya na Slovensku zdieľal, v niečom má pravdu a v niečom s ním naopak nesúhlasím. Nepáči sa mi výraz homo loby, ktorý vymysleli odporcovia, aby očiernili každého, kto otvorí ústa s iným názorom. Som ja homolobista podľa Olega? Neviem, dúfam, že si to nemyslí.

Lobista je človek, ktorý pracuje za peniaze a ponúka nejakú výhodu politikovi alebo rozhodujúcemu orgánu za podporu záujmov, ktoré zastupuje. Ja nie som lobista, blogujem za seba a verím, že za veľkú časť mojej komunity. Nikto ma neplatí a podobne. Od konca 90. rokov som bol aktivistom Amnesty International Slovensko, ale aj tam som sa venoval skôr kampani o zákaze toho, aby Slovensko neposielalo zbrane do konfliktov v Afrike. Aj sme zaznamenali úspechy. Takže nie som žiaden homolobista, ale aktivista. Môj aktivizmus robím so zápalom, preto lebo ho vnímam ako dobrý pre väčšie dobro spoločnosti a všetkých jeho najrôznejších skupín, a hlavne správny, keď sa pozriem do môjho vnútorného morálneho kompasu.

Súhlasím s ním, že sú aj aktivisti, ktorí síce bojujú so zápalom, ale vcelku môžu skôr poškodiť, obzvlášť ak urážajú – napríklad veriacich a iných. Olegov blog však trochu vyznel ako obžaloba aktivizmu a tu s ním kategoricky nesúhlasím. Bol to aktivizmus, ktorý Ameriku posunul na správnu stranu histórie. Boli to umelci, bol to Hollywood, boli to médiá a boli to aktivisti, ktorí občanov presvedčil, že tento boj je dobrý a správny. Ostatné je Olegova osobná skúsenosť, a tá je pre mňa zaujímavá. V každom prípade mu dávam rešpekt, že sa odvážil o tejto citlivej otázke písať.

Začal som Lincolnom a skončím Lincolnom. Bol pre mňa obrovský zážitok stáť a áno pomodliť sa na jeho hrobe. Na hrobe legendy, veľkého lídra, ale aj mýtu, človeka, ktorý prešiel vývojom a transformáciou. Rovnako ako Amerika. Rovnako, verím, ňou čoskoro prejde aj Slovensko.

tomb.jpg

Lincolnov hrob.

Preto verím, že keď sa dokončí debata o o rôznych ústavných dodatkoch (nech už dopadne akokoľvek), skončí sa volebná kampaň, tak nastane čas na zmysluplnú debatu o registrovaných partnerstvách pre gayov aj straights v našej krajine a budú aj prijaté. Lebo aj ja s mojim partnerom Rastíkom sme rodina, a verím, že keby ste nás osobne poznali mali by ste nás radi. Obaja veľmi uznávame Lincolna :-)

Snímky: Braňo Ondrášik (free licence, použite ak chcete, ale dajte zdroj :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?