František – prvý pápež gayov?

Autor: Braňo Ondrášik | 9.12.2013 o 8:38 | (upravené 20.2.2014 o 16:57) Karma článku: 12,83 | Prečítané:  7334x

V súvislosti s pastierskym  listom a jeho nenávistným tónom, sa hierarchia KBS len málo pokúsila svoje postoje zjemniť a korigovať. Naopak, vytiahla zbraň - najvyššieho kalibru - slová kardinála Jorgeho  Maria Bergoglia z roku 2010, keď sa v Argentíne schválil zákon o manželstvách osôb rovnakého pohlavia. Čo teda hovorí Bergoglio už v úrade pápeža o gayoch? Čo si myslí o obsesii cirkvi sexualitou a čo radí aj našim biskupom, ako pristupuje k registrovaným partnerstvám? Tak sa na to pozrime. Mnohí možno budete prekvapení, ale gayov nevíta ako „kultúru smrti", ale s oveľa väčšou úctou ako naši klerici.

Pápež František.Pápež František.Guardian.co.uk

Tlačová agentúra Konferencie biskupov Slovenska okamžite vyrchlila niekoľko správ, v ktorých svoj nenávistný list a jeho rétoriku naďalej obhajuje, zobrali si na pomoc aj slová argentínskeho kardinála (podobné slová asi uňho ako pápeža totiž nájsť nemohli).

Už som povedal, že ak má homosexuál dobrú vôľu a hľadá Boha, nie som ten, ktorý ho môže súdiť...

František dal nedávno rozhovor pre jezuitský časopis, excerpty publikované aj v New York Times, ide teda o slová, ktoré sú schválené Svätým otcom a sú to jeho názory. Čo teda hlava Rímsko-katolíckej cirkvi hovorí? O svojej jezuitskej minulosti: „Môj autoritársky štýl a temperament pri robení rozhodnutí mi spôsobovali vážne problémy a obviňovali ma, že som ultrakonzervatívec...". A čo povedal o nás, gayoch? „V Argentíne som dostával listy od homosexuálov, ktorí boli „sociálne zranení" pretože pociťovali, že cirkev ich vždy odsudzuje. No to nechceme. Už som povedal, že ak má homosexuál dobrú vôľu a hľadá Boha, nie som ten, ktorý ho môže súdiť.... Boh nás pri stvorení vyslobodil, nemôžeme zasahovať do duchovného života človeka.... Raz sa ma spýtali, či schvaľujem homosexualitu. Odpovedal som protiotázkou: Povedzte mi - keď sa Boh pozrie na gaya, podporuje jeho existenciu s láskou, alebo ho odsudzuje? Vždy musíme vnímať človeka".

Cirkev musí nájsť novú rovnováhu

Vatikánska tlačová služba vydala aj toto k pápežovmu rozhovoru pre jezuitskú publikáciu La Civilta Cattolica? Citujem: „Keď (pápež) hovoril o komplexných otázkach akými sú homosexualita či situácia rozvedených a znovuzosobášených  katolíkov, zdôraznil, že vždy musíme vnímať človeka. Tu vstupujeme do tajomstva ľudského bytia. V živote, Boh človeka sprevádza, a my ich musíme sprevádzať, začať z ich situácie a musíme ich sprevádzať s milosťou. Dodal: Pastorálne poslanie cirkvi nemôže byť posadnuté odovzdávaním nesúvislého množstva predpísaných doktrín... Musíme nájsť novú rovnováhu... O evanjeliu musíme hovoriť  jednoducho, hlboko a radostne..."

Často sa hovorí o gay lobby, ktorej existenciu vo vatikánskych kruhoch predtým pápež František spomínal a odsúdil. Vysvetlil však čo mal presne na mysli, hovoril o existencii lobby ako takej vo všeobecnosti. „Problém nie je táto homosexuálna orientácia - musíme byť ako bratia a sestry. Problém je niečo iné, problémom je lobby: pre orientáciu, politická lobby či slobodomurárska lobby". Zaujímavé by bolo ešte dovysvetlenie, čo je podľa neho lobby  - či má na mysli, niečo spojené napríklad s korupciou, pretože lobby podľa slovníka je „snažiť sa niekoho (legislatívca) ovplyvniť v nejakej otázke" a v tomto prípade aj rímsku cirkev môžeme označiť ako politickú lobby (čisto z hľadiska definície).

Proti manželstvám vytiahol podporu registrovaných partnerstiev

To som sa iba vrátil k tým pár vyjadreniach o gayoch, ktoré urobil František ako pápež, ale naša rímska cirkev sa k nemu prikláňa podľa slov, čo povedal ako arcibiskup a kardinál. Čo teda okrem nimi často citovaného listu urobil a čo naša cirkev zo zásady nerobí?

Huffington Post s odvolaním sa aj na správu v o jeho vyjadreniach proti manželstvám osôb rovnakého pohlavia píše: „Bergoglio svoje nepekné verejné slová povedal až potom, keď sa mu v súkromí nepodarilo dosiahnuť dohodu s argentínskou vládou o podpore registrovaných partnerstiev namiesto manželstiev... Je doslova šokujúce, že Bergoglio v tajnosti podporoval registrované partnerstvá, no prehlasovali ho na  stretnutí biskupskej konferencie." Manželstvo osôb rovnakého pohlavia sa v Argentíne stalo realitou.

Americká televízia ABC napísala: „Keď v Argentíne v roku 2010 bolo manželstvo osôb rovnakého pohlavia na spadnutie, kardinál Bergoglio z Buenos Aires naznačil, že cirkev by mohla podporiť registrované partnerstvá, písala vtedy tlač.  - Nemáme fanatickú víziu. Čo chceme je to, aby sa rešpektovali zákony. Myslíme, že by sme mali navrhnúť komplexnejší zákon o registrovaných partnerstvách, než ten čo existuje, ale nie manželstvo - povedal pre argentínske Infonews jeho hovorca Federico Wals. Keďže vedel, že sa blíźi schválenie manželstva osôb rovnakého pohlavia, Bergoglio, šéf argentínskej biskupskej konferencie navrhol biskupom, aby cirkev podporila registrované partnerstvá. Tento nápad biskupi zmietli zo stola - povedal pápežov autorizovaný životopisec Sergio Rubin."

Aj keby sa udalosti neodohrali presne tak, ako ich argentínske a americké médiá popisujú, je jasné, že František už ako kardinál bol pripravený na kompromis.

S obhajcom práv gayov sa stretol, hovoril s rešpektom

Noviny The New York  Times píšu aj o tom, že sa kardinál Bergoglio stretol s popredným advokátom  za práva gayov a teológom Marcelom Marquézom: „Načúval jeho názorom s veľkým rešpektom. Predtým mu napísal ostrý list, no na jeho prekvapenie mu kardinál Bergoglio zavolal ani nie hodinu po doručení listu. - Povedal, že homosexuáli by mali mať uznané práva a povedal mi, že podporuje registrované partnerstvá, no nie manželstvá - Marquéz sa potom s kardinálom ešte dvakrát stretol a povedal mu aj o plánoch sobáša so svojim životným partnerom a rozoberali teologické otazky. Budúci pápež mu vtedy daroval výtlačok svojej biografie Jezuita".

Nový Františkov prúd v skratke

Naša cirkev si teda ešte stále nevšimla, že vo Vatikáne prebehli voľby a na stolci už nie je Benedikt XVI., ktorý povedal „hoci inklinácia homosexuálnej osoby nie je hriech, je to však viac alebo menej silná tendencia na ceste k vrodenému morálnemu zlu". Tieto slová František nikdy nepovedal ani nezopakoval, nehovoril ako pápež o kultúre smrti a sodomskom paškvile, zhrňme si teda to, čo hovorí a o čom naši biskupi radšej zaryto mlčia:

-  Cirkev je nezdravo posadnutá sexuálnymi otázkami a tým zasahujú do duchovna jednotlivcov. V týchto otázkach musí cirkev nájsť novú rovnováhu.

- Povedal: Kto som ja, aby som súdil gayov?

- Stretol sa s aktivistom práv gayov a stretol sa s nimi s úctou.

- Je pravdepodobné, podľa správ v miestnej tlači aj vyjadrenia svedka, že by namiesto manželstiev osôb rovnakého pohlavia dokázal v Argentíne minimálne ticho podporiť registrované partnerstvá.

Škoda, že naša cirkev nevyužila svoju veľkú šancu načúvať svojmu lídrovi vyťahujúc ešte aj iba jeho staršie tvrdenia, keď nebol pápežom a nepublikuje iné jeho tvrdenia.

Inak, keď sa so mnou chcete porozprávať o ľudských právach u nás, dnes večer (9.12.2013)  budem v A4 - Nultom priestore moderovať ako zástupca Amnesty International Slovensko diskusiu  o 18:00 ĽUDSKÉ PRÁVA - MŔTVA TÉMA PRE VLÁDU SR? Hostia: Martin Macko (Iniciatíva Inakosť), Dagmar Horná (predsedníčka Celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv), Michal Havran (portál JeToTak.sk)

Zajtra som bol zas pozvaný diskutovať o viere a orientácii na Fakultu sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského po premietaní filmu For the Bible Tells Me So. Pozvanie diskutovať o vzťahu viery a sexuálnej orientácie prijali ešte Michal Brat a Patrik Daniška. Ako bonus si možno prečítame aj ostatný Pastiersky list Konferencie biskupov Slovenska.

prezentacie.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Pustite nás do štábu

Bitka o druhé testovanie bude ostrejšia ako pred mesiacom.


Už ste čítali?