Obama smeruje k víťazstvu, pomôže mu Zbor voliteľov

Autor: Braňo Ondrášik | 5.11.2012 o 16:42 | (upravené 6.11.2012 o 4:29) Karma článku: 11,35 | Prečítané:  7604x

O menej ako 48 hodín už zrejme budeme vedieť, kto je novým americkým prezidentom. Posledný týždeň som strávil prednáškami a stretnutiami s profesormi, študentmi, ale aj ľuďmi z kampaní na Indiana University a University of Mississipi, teraz už píšem z hotela v Chicagu. V tomto blogposte chcem ponúknuť moju prognózu výsledkov a tiež krátku verziu dlhšieho rozhovoru s bývalým demokratickým kongresmanom z Indiany Lee Hamiltonom. Niečo vie o kampaniach, keďže bol v Snemovni reprezentantov 34 rokov a niečo vie o národnej bezpečnost - keďže bol jedným zo šéfov vyšetrovacej 9/11 komisie a je v bezpečnostnom tíme prezidenta Obamu. „Môžu to byť jedny z najtesnejších volieb v americkej histórii," hovorí kongresman.

Najprv k prognóze. V skratke: demokratický kandidát Barack Obama v Zbore voliteľov zrejme vyhrá jasne a tým aj voľby. Pre vysvetlenie, v Spojených štátoch volia prezidenta volitelia - keď kandidát vyhrá v štát (hoci o jeden hlas), získa všetkých voliteľov (až na Nebrasku a Maine). Dnes má Obama istých 201 voliteľov, republikán Mitt Romney 191. N víťazstvo je potrebných 270 hlasov voliteľov. Kampaň sa teda odohráva takmer výlučne iba v niekoľkých tzv. battleground states a tu je moja predpoveď ich výsledku.

V Zbore voliteľov: Obama 294 voliteľov vs. Romney 244. Môj tip na výsledkok v ľudovom hlasovaní: bude to veľmi tesné, ale demokrat vyhrá od 0.5 do 2%

Takto to môže dopadnúť, ale bude to tesné :-)

Colorado - 9 hlasov, môj tip je pre Romneyho, v posledných prieskumoch Reuters/Ipsos išiel tento štát tesne k republikánskemu kandidátovi. Romney.

Florida - 29 hlasov, na Floride sa prijali zákony, ktoré obmedzili skoré hlasovanie a iné inštitúty, ktoré pomáhajú vyššej volebnej účasti demokratov. Hoci posledné prieskumy kolísali buď za Romneyho a Obamu, vlna je zrejme na strane republikánov. Romney.

Iowa - 6 hlasov, prieskumy preferujú celú sezónu konzistentne Obamu, takže Obama.

Michigan - 16 hlasov, môj domovský štát v USA, kde som študoval ako doktorand na Michigan State University, a pobudol som aj na University of Michigan. Tento štát nie je pre demokratov v ohrození, prieskumy konzistentne dávajú asi  4+ percentá. Obama.

Nevada - 6 hlasov, v tomto štáte už väčšina ľudí hlasovala, a väčšinou demokrati (v USA sú voliči registrovaní podľa strany alebo ako nezávislí). Obama tu vyhrá.

New Hampshire - 4 hlasy, tu je to posledné týždne tesné, hoci Obama má malý náskok. Neviem si predstaviť, že by štát v Novom Anglicku tento rok išiel k republikánom. Obama.

Severná Karolína - 15 hlasov, tento štát je Romneyho najsilnejší battleground. Romney tu určte vyhrá.

Ohio - 18 hlasov, Romneyho kampaň tu vo finiši veľa spackala: napríklad zavádzajúcou reklamou, za ktorú ich miestna tlač kritizovala a dolu ho dali aj automobilky. Nehovoriac o tom, že republikáni chceli onehdy potopiť záchranu automobiliek. Alebo „charitatívnou zbierkou" jedla pre obete hurikánu. Robotník neodpúšťa. Hoci tesne, myslím, že Obama tu vyhrá.

Pensylvánia - 20 hlasov, niektorí označujú za battleground. Fakt, že Romney sa celú sezónu nezaujíma a až teraz tam inzeruje skôr dokazuje, že má problémy v iných štátoch a myslí si, že v Pensylvánii možno motyka vystrelí.  Ale nevystrelí, relevantné prieskumy dávajú Obamovi okolo 4-6 percent solídny náskok.

Virgínia - 13 hlasov, toto je asi najväčší toss-up - teda štát, kde to bude extrémne tesné. Rozdiely sú percento hore dole pre jedného či druhého. Romney tu má veľkú šancu, ale musí urobiť nejakú prognózu. Takže Obama :-)

Wisconsin - 10 hlasov, tím Romney si veľa sľuboval od viceprezidentského kandidáta Paula Ryana, ktorý je odtiaľto. Ryan mu moc nepomohol, Obama tu výrazne vedie.  Wisconsin pôjde opäť pre Obamu.

Na záver: Môže to byť aj inak, keďže výsledky budú zrejme tesné. Veľa bude záležať od účasti. A môže sa stať aj to, že sa zopakuje rok 2000. Nekonečné prepočítavania hlasov, ale nie iba v jednom štáte ako pri Floride, ale hneď v niekoľkých. Napriek tomu:

V Indiane ...

A čo hovorí o kampani a americkej zahraničnej politike Lee Hamilton - exkluzívne pre tento blog?

Kto vyhrá? „Myslím, že v Ohiu Obama vyhrá, hoci k potrebnému číslu sa môže dostať aj s inými štátmi. Bude to tesné, môžu to byť jedny z najtesnejších volieb v americkej histórii. Obama, ale podľa mňa vyhrá."

O zahraničnej politike: „Bolo zaujímavé sledovať, ako v tretej debate sa obaja kandidáti vyhýbali tomu, aby spomínali vojenskú intervenciu.  Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Američania nechcú ísť do ďalšej vojny - po Iraku, Afganistane a iných skúsenostiach.  Americká zahraničná politika bude zdržanlivejšia, bude menej agresívna, menej intervenionistická. Bude opatrnejšia. Budeme sa menej podieľať na budovaní krajín, zistili sme aké je to náročné a nie sme v tom veľmi dobrí. A zrejme nie sme ani takí bystrí ako sme si mysleli. Mnohé veci sú oveľa ťažšie než sme predpokladali".

O Iráne: „Je veľký rozdiel medzi Obamom a Romneym v otázke Iránu. Romney podporuje postoj blízky Izraelu - teda zabrániť Iránu, aby mal akékoľvek nukleárne technológie. No tie už vlastne majú. Obama im chce zabrániť aby mali jadrovú zbraň. To je veľký rozdiel. Vojenská intervencia v Iráne sa nedá vylúčiť. No aj Romney bude opatrný a takmer s istotou sa dá povedať, že ani jeden by nezapojil pozemné vojská. Nemyslím si, že  hrozba vojny je bezprostredná."

O Romneyho zahraničnej politike: „Hoci bol v kampaňovej rétorike vcelku jastrabí, v poslednej debate si nato dával pozor.  S Romneym bude ale možnosť vojny vyššia."

Branislav Ondrasik a Lee Hamilton

Ešte poznámka pod čiarou pre kamošov MT a ostatných, áno pýtal som sa aj vaše otázky z Facebooku, spracujem ich postupne :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere! (komentár)

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.


Už ste čítali?