Obama smeruje k víťazstvu, pomôže mu Zbor voliteľov

Autor: Braňo Ondrášik | 5.11.2012 o 16:42 | (upravené 6.11.2012 o 4:29) Karma článku: 11,35 | Prečítané:  7181x

O menej ako 48 hodín už zrejme budeme vedieť, kto je novým americkým prezidentom. Posledný týždeň som strávil prednáškami a stretnutiami s profesormi, študentmi, ale aj ľuďmi z kampaní na Indiana University a University of Mississipi, teraz už píšem z hotela v Chicagu. V tomto blogposte chcem ponúknuť moju prognózu výsledkov a tiež krátku verziu dlhšieho rozhovoru s bývalým demokratickým kongresmanom z Indiany Lee Hamiltonom. Niečo vie o kampaniach, keďže bol v Snemovni reprezentantov 34 rokov a niečo vie o národnej bezpečnost - keďže bol jedným zo šéfov vyšetrovacej 9/11 komisie a je v bezpečnostnom tíme prezidenta Obamu. „Môžu to byť jedny z najtesnejších volieb v americkej histórii," hovorí kongresman.

Najprv k prognóze. V skratke: demokratický kandidát Barack Obama v Zbore voliteľov zrejme vyhrá jasne a tým aj voľby. Pre vysvetlenie, v Spojených štátoch volia prezidenta volitelia - keď kandidát vyhrá v štát (hoci o jeden hlas), získa všetkých voliteľov (až na Nebrasku a Maine). Dnes má Obama istých 201 voliteľov, republikán Mitt Romney 191. N víťazstvo je potrebných 270 hlasov voliteľov. Kampaň sa teda odohráva takmer výlučne iba v niekoľkých tzv. battleground states a tu je moja predpoveď ich výsledku.

V Zbore voliteľov: Obama 294 voliteľov vs. Romney 244. Môj tip na výsledkok v ľudovom hlasovaní: bude to veľmi tesné, ale demokrat vyhrá od 0.5 do 2%

Takto to môže dopadnúť, ale bude to tesné :-)

Colorado - 9 hlasov, môj tip je pre Romneyho, v posledných prieskumoch Reuters/Ipsos išiel tento štát tesne k republikánskemu kandidátovi. Romney.

Florida - 29 hlasov, na Floride sa prijali zákony, ktoré obmedzili skoré hlasovanie a iné inštitúty, ktoré pomáhajú vyššej volebnej účasti demokratov. Hoci posledné prieskumy kolísali buď za Romneyho a Obamu, vlna je zrejme na strane republikánov. Romney.

Iowa - 6 hlasov, prieskumy preferujú celú sezónu konzistentne Obamu, takže Obama.

Michigan - 16 hlasov, môj domovský štát v USA, kde som študoval ako doktorand na Michigan State University, a pobudol som aj na University of Michigan. Tento štát nie je pre demokratov v ohrození, prieskumy konzistentne dávajú asi  4+ percentá. Obama.

Nevada - 6 hlasov, v tomto štáte už väčšina ľudí hlasovala, a väčšinou demokrati (v USA sú voliči registrovaní podľa strany alebo ako nezávislí). Obama tu vyhrá.

New Hampshire - 4 hlasy, tu je to posledné týždne tesné, hoci Obama má malý náskok. Neviem si predstaviť, že by štát v Novom Anglicku tento rok išiel k republikánom. Obama.

Severná Karolína - 15 hlasov, tento štát je Romneyho najsilnejší battleground. Romney tu určte vyhrá.

Ohio - 18 hlasov, Romneyho kampaň tu vo finiši veľa spackala: napríklad zavádzajúcou reklamou, za ktorú ich miestna tlač kritizovala a dolu ho dali aj automobilky. Nehovoriac o tom, že republikáni chceli onehdy potopiť záchranu automobiliek. Alebo „charitatívnou zbierkou" jedla pre obete hurikánu. Robotník neodpúšťa. Hoci tesne, myslím, že Obama tu vyhrá.

Pensylvánia - 20 hlasov, niektorí označujú za battleground. Fakt, že Romney sa celú sezónu nezaujíma a až teraz tam inzeruje skôr dokazuje, že má problémy v iných štátoch a myslí si, že v Pensylvánii možno motyka vystrelí.  Ale nevystrelí, relevantné prieskumy dávajú Obamovi okolo 4-6 percent solídny náskok.

Virgínia - 13 hlasov, toto je asi najväčší toss-up - teda štát, kde to bude extrémne tesné. Rozdiely sú percento hore dole pre jedného či druhého. Romney tu má veľkú šancu, ale musí urobiť nejakú prognózu. Takže Obama :-)

Wisconsin - 10 hlasov, tím Romney si veľa sľuboval od viceprezidentského kandidáta Paula Ryana, ktorý je odtiaľto. Ryan mu moc nepomohol, Obama tu výrazne vedie.  Wisconsin pôjde opäť pre Obamu.

Na záver: Môže to byť aj inak, keďže výsledky budú zrejme tesné. Veľa bude záležať od účasti. A môže sa stať aj to, že sa zopakuje rok 2000. Nekonečné prepočítavania hlasov, ale nie iba v jednom štáte ako pri Floride, ale hneď v niekoľkých. Napriek tomu:

V Indiane ...

A čo hovorí o kampani a americkej zahraničnej politike Lee Hamilton - exkluzívne pre tento blog?

Kto vyhrá? „Myslím, že v Ohiu Obama vyhrá, hoci k potrebnému číslu sa môže dostať aj s inými štátmi. Bude to tesné, môžu to byť jedny z najtesnejších volieb v americkej histórii. Obama, ale podľa mňa vyhrá."

O zahraničnej politike: „Bolo zaujímavé sledovať, ako v tretej debate sa obaja kandidáti vyhýbali tomu, aby spomínali vojenskú intervenciu.  Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že Američania nechcú ísť do ďalšej vojny - po Iraku, Afganistane a iných skúsenostiach.  Americká zahraničná politika bude zdržanlivejšia, bude menej agresívna, menej intervenionistická. Bude opatrnejšia. Budeme sa menej podieľať na budovaní krajín, zistili sme aké je to náročné a nie sme v tom veľmi dobrí. A zrejme nie sme ani takí bystrí ako sme si mysleli. Mnohé veci sú oveľa ťažšie než sme predpokladali".

O Iráne: „Je veľký rozdiel medzi Obamom a Romneym v otázke Iránu. Romney podporuje postoj blízky Izraelu - teda zabrániť Iránu, aby mal akékoľvek nukleárne technológie. No tie už vlastne majú. Obama im chce zabrániť aby mali jadrovú zbraň. To je veľký rozdiel. Vojenská intervencia v Iráne sa nedá vylúčiť. No aj Romney bude opatrný a takmer s istotou sa dá povedať, že ani jeden by nezapojil pozemné vojská. Nemyslím si, že  hrozba vojny je bezprostredná."

O Romneyho zahraničnej politike: „Hoci bol v kampaňovej rétorike vcelku jastrabí, v poslednej debate si nato dával pozor.  S Romneym bude ale možnosť vojny vyššia."

Branislav Ondrasik a Lee Hamilton

Ešte poznámka pod čiarou pre kamošov MT a ostatných, áno pýtal som sa aj vaše otázky z Facebooku, spracujem ich postupne :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?