Ako Slovák miešal karty britskej politiky

Autor: Braňo Ondrášik | 1.5.2008 o 23:23 | Karma článku: 5,94 | Prečítané:  2473x

Tak a mám to za sebou, prvé voľby mimo Slovenska. Pred polhodinou sa tu v Leeds, v západnom Yorkshire v Anglicku zavreli volebné miestnosti. A odvolil som v britských komunálnych voľbách. Prezradím aj výsledok mojej tajnej voľby: liberálni demokrati.

Môj dobrý kamarát Dan, spolužiak, ktorý pracuje pre miestnu Labour Party ma odprevádza k rímsko-katolíckej škole Beencroft, kde sa nachádza moja volebná miestnosť. Ešte sa pokúša na poslednú chvíľu zmeniť môj názor. „Vieš, Brano, ako vyzerá volič lib dems? Dlhé vlasy, neumýva sa a fajčí kanabis....," a tak ďalej. Ja mu vravím, že socanov nevolím, ale chcem voliť sociálne progresívnu stranu. „No dobre, stále lepšie ako keby si dal hlas konzervatívnemu kandidátovi," povie a pripomenie: „A žiadne blbé vtípky, nie že budeš voliť tú rasistickú BNP". Myslím, že pri myšlienke voliť britského Slotu aj mne zamrzne úsmev na tvári. Chudák Dan voliť nemohol, lebo jeho okrsok je až v Bradforde.

Pred volebnou miestnosťou

jablog.JPG

Predsedovi komisie podávam moju „polling card", skontroluje v zozname meno Branislav Ondrasik, odškrtne a podáva mi volebný lístok. Odídem do volebnej búdky a prichádza tá chvíľa. Moja kandidátka Ruth Colemanová je s logom libdemákov - holubicou, hneď prvá. Zaškrtnem, zložím podľa návodu a do obrnenej urny vhodím ĺístok, a je to.

Volím...

javolim.JPG

Pred pár dňami sa ma Dan pýtal ako som na tom s rozhodnutím. Vravím, nie som si istý, ale asi skôr lib-demáka ako labouristu. Zrovna píše na univerzite zadanie o rôznych vplyvoch na správanie voličov, tak mu vysvetľujem moje myšlienkové pochody. „Aha, tak to je zaujímavé, tak ty máš asi predispozície voliť práve ich, to odporuje väčšine záverov z vedeckej literatúry," povie kamoš Dan.

S Danom sme oslavovali britskú demokraciu...

danblog.JPG

Musím uznať o kandidátovi konzervatívcov som naozaj neuvažoval, veď som od neho ani nedostal aspoň leták. Za to od labouristky Yeadonovej áno. „Libdemáci klamú voličov, že chceme daň za vynášanie smetí. Libdemáci sú out of focus. Libdemáci sú submisívni a v Leeds vládnu v koalícii s konzervatívcami, iba my proti nim máme šancu," píše sa v letáku, no o kandidátke som sa dozvedel málo. Zato libdemáčka Ruth Colemanová, ktorú som volil v mojom okrsku Kirkstall-Burley-West Park, píše najmä o tom čo by chcela spraviť. Výnimkou je jedna stránka jej bookletu: „Zelení a konzervatívci v tomto okrsku vyhrať nemôžu. Tu je to medzi nami a labouristami. Ak volíte zelených alebo konzervatívcov, vlastne volíte labouristov".

Inak sa skôr rozplýva na tom ako pomohla miestnym pri problémoch s odpadom a so smetiakmi. Veru, aj na mojom internáte Grayson Heights sme s tým mali problém. Vraj ľudia vyhadzovali smeti von z okna. Hoci neviem ako to bolo technicky možné, keďže naše okná sa dajú iba privrieť a nie úplne otvoriť, asi z bezpečnostných dôvodov. Keď už som pri bezpečnosti, o tom ani Yeadonová (hoci mala fešácku fotku s premiérom Gordonom Brownom), ani Colemanová nehovorili. A Grayson Heights nie je až tak bezpečná oblasť - drogy, nejaká tá vražda či samovražda. Naše CSI (kriminálka Leeds) si môžeme pozrieť rovno z okna.

CSI Leeds z môjho okna

mojIntrak.JPG

jaIntrak3.JPG

mojIntrak2.JPG

Ale naspäť k voľbám, vraj to malo ukázať, či dostane Gordon Brown facku, hovoria na Sky News, o pár minút sa spustí ich celonočné mimoriadne vysielanie. No ako to dopadlo u mňa, uvidíme. Výsledky budú tu http://www.libdems.org.uk/news/election-results-summary-2008.14276.html

Snímky Braňo a Dan

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

V biznise s realitami je mnoho známych mien.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich našťastie minula, no druhá udrela horšie.

Covid ju zmenil na červenú. Galantská nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.


Už ste čítali?