reklama

Sulíkove dojmy a realita: Hillary smeruje k víťazstvu

Už tretíkrát tradične zverejňujem svoju predpoveď ako dopadnú americké voľby. Deň pred voľbami to už nie je úplné veštenie z gule. A Sulík naozaj zverejnil iba dojmy, keď verí vo víťazstvo excentrického a konfrontačného Trumpa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (70)

Už tretíkrát tradične zverejňujem svoju predpoveď ako dopadnú americké voľby. Deň pred voľbami to už nie je úplné veštenie z gule. Voliči sa už v zásade rozhodli, celonárodné prieskumy sa stabilizovali na rozpätí od dvoch do šiestich percent (blížiacej sa viac od stredu vyššie) a Hillary má miernu výhodu vo väčšine nerozhodnutých štátov – na Floride, v Nevade, v New Hampshire a v Severnej Karolíne. Aj v ohrozených demokratických štátoch je vo výhode: najohrozenejšia bola v Michigane a Pennsylvánii. Trump sa jednoducho polroka za ňou iba doťahuje, nepredbehol ju doteraz a myslím, že za deň ju už nepredbehne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnú nerozhodné štáty

Prečo sú nerozhodné štáty ako Ohio, Florida či Severná Karolína také dôležité? Väčšina štátov je dlho dopredu jasne rozhodnutá a tam má Hillary dlhodobo solídny náskok. Systém amerických volieb funguje tak, že víťaz v štáte získa všetkých voliteľov daného štátu (okrem malej Nebrasky a malého Maine s hŕstkou voliteľov, kde sa rozhoduje systémom aj kongresových dištriktov). Na víťazstvo potrebuje 270.

Dnes podľa prieskumov má solídne mimo štatistickej chyby okolo tých 260 – 270. Jej cesta k víťazstvu má teda veľmi veľa možností. Vyhrá Floridu, prehrá Michigan, ostane je aj Pennsylvánia, môže prehrať všetky ostatné nerozhodnuté. Takýchto kombinácií by sme pri jej ceste k víťazstvu mohli urobiť veľmi veľa. Trump má tých kombinácií minimum a s malou možnosti prehrávať – tie nerozhodnuté štáty by musel valcovať na kompletku a ešte pridať nejaký ten demokratický. Je to možné? Áno. Je to pravdepodobné? Nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj iné ukazovatele ju favorizujú

Hillary je vo výhode nie iba kvôli prieskumom. Tie majú svoju niekoľkopercentnú odchýlku v závislosti od veľkosti vzorky. Má ale obrovskú výhodu pre finálnu hru. Desiatky miliónov voličov už hlasovali – a boli to najmä demokrati. Hlásia sa rekordné účasti Hispáncov v štátoch ako Florida a Nevada. Barack Obama križuje štáty aby pomohol s entuziazmom afroamerických voličov. To zaváži najmä na Floride, Nevade či Severnej Karolíne. Ale aj v takej Pennsylvánii a fakt, že Bill Clinton, Barack Obama a Hillary posledné dva dni pred voľbami strávili aj v Michigane síce naznačuje, že cítili ohrozenie a potrebovali podporiť dobrovoľníkov a ovládnuť správy naprieč štátom – na druhej strane si to mohli dovoliť, napríklad obetovať nejaké tie zastávky v Nevade a Severnej Karolíne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naproti tomu neporiadny Trump chodí krížom krážom až do Minnesoty a Nového Mexika, ktoré republikána nevolili desiatky rokov. To nemusí naznačovať rozšírenie mapy, ale hranie volebného binga – že niekde to vystrelí.

Endgame a mobilizácia

Nemyslím si. Hillary má desiatky tisíc ľudí v teréne a bude operatívne posilňovať účasť počas dňa, kde im bude chýbať. Nakoniec je to celé o záverečnej mobilizácii. Trump sa jednoducho vykašľal si takúto operáciu vybudovať. Hillary má armádu, ktorá chodí iba tam kde treba a dobrovoľníkov v teréne.

Podčiaknuté a zrátané, americké voľby sú špecifické aj svojim systémom aj ako sa hrajú (porovnanie s Brexitom sú platné iba do istej veľmi limitovanej miery). Hillary nezanedbala nič ani počas kampane a ani v jej absolútne najdôležitejšom finiši.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ficove a Sulíkove dojmy

Richard Sulík tápa v dojmoch, keď si myslí, že Trump smeruje k víťazstvu. Často ho kade tade viedli dojmy, napríklad od kvázi-liberála do pravicovo-extrémistického spektra s blúznením proti menšinám a imigrantom. Lenže americká kampaň nie sú ani jeho, ani Borisove a ani Ficove dojmy (aj premiér sa pre Financial Times sa vyjadril, že taký Trump by nebol na zahodenie). Aj ruským médiám a Putinovi by Trump vyhovoval, ale viera v jeho víťazstvo nie je postavená na faktoch.

Osobne si myslím, že zajtra dostane z Ameriky jasný odkaz. Áno, stále je tam malá šanca, že Trump to obráti. A možno budem v stredu ráno za blbca ja. A Sulík bude so svojou nepodloženou dojmológiou na koni, inak jeho komentár iba vyšumí,

Táto šanca je však menšia ako v prípade Obamu v roku 2012, kde som tipoval, že demokrat dá okolo tých 300 voliteľov. Dal ich dosť nad tristovku, presne 332.

Podčiarnuté a zrátané dva: Clintonová je v lepšej pozícii ako Obama v roku 2012. Ako teda vyzerá moja mapa? Hillary udrží demokratické štáty ako Michigan a Pennsylvániu, udrží aj Nevadu a Floridu a ešte sa jej podarí otočiť Severnú Karolínu. Iowa, Ohio (Obama v roku 2012) sú stratené.

Takto by vyzerala vizualzácia takej mapy, 323 voliteľov.

Zdroj grafiky: CNN; dáta autor
Zdroj grafiky: CNN; dáta autor (zdroj: CNN / bo)

Či to tak bude naozaj úplne presne sa dozvieme v stredu ráno. Ak by Trump nemohol vyhrať, nepotrebovali by sme voľby. V každom prípade má Clintonová našliapnuté zajtra vyhrať. Putinovi, Sulíkovi a Ficovi dúfajme ostanú oči pre plač a nenaplnené dojmy.

Ak sa vám text páčil, pozrite si ešte moje dojmy z predvolebnej Amerikyfinálny týždenný prehľad zaujímavostí :-)

Braňo Ondrášik

Braňo Ondrášik

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracoval som ako novinár, vyučujem na vysokej škole a hlavne sa venujem najmä komunikácii v IT spoločnosti. Študoval som na Slovensku, v USA a Británii. Na tomto blogu píšem o tom, čo ma zaujme :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu