reklama

Zľahčovanie Trumpových sexuálnych útokov vypovedá viac o nás než o ňom

O tom ako sa Amerika, ale aj my postavíme k tomu, čo odznelo z úst Donalda Trumpa o nás hovorí a bude hovoriť veľa. A nezabudnite, naše dcéry nás sledujú a my sa im budeme chcieť môcť pozrieť do očí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (77)

Začnem na vlastnom prahu. Na sociálnych sieťach sa objavila kritika titulku článku (Vulgárny Trump priznal neveru a techniku zvádzania ...), ktorý som napísal cez víkend tu na SME.sk. Tento blog nie je primárne reakciou na legitímnu kritiku a názor, ale chcem uviesť moju rýchlu reakciu. "Technika zvádzania" bola myslená z perspektívy takto "zvádza Trump". A že jeho zvádzanie vlastne znamená sexizmus, vnímanie žien ako predmet a zároveň sa neštítiť pred ničím, veď nakoniec jeho slová hovorili sami za seba a viac vysvetlení nebolo potrebných. Myslel som si ... ale bolo. No určite by mi ani v najhoršom sne nenapadlo jeho správanie zľahčovať. Možno sa mi zdalo príliš silné použiť slovo sexuálny útok, pravdupovediac sám neviem - v tom čase ho nepoužil ani americký mainstream a myslím, že ani jeho protikandidátka. V druhej debate kandidátov to však už moderátor Anderson Cooper použil bez kompromisu - "sexuálne útoky". Túto kritiku beriem, ja sám by som to už mal vedieť a budem vedieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj čítaním reakcií internetu a niektorých konzervatívnych novinárov u nás či politikov je dnes už zrejmé, že Trumpove slová a ich kontext mnohým jasné stále nie sú. Nebolo to iba o vulgarizme - bolo to o niečom oveľa horšom. Nie je to téma, v ktorej môžeme robiť kompromisy a nechať čitateľov na pochybách. Tento text však nie je o hľadaní mojej duše, toto presvedčenie mám a mal som aj bez Trumpa. K tomuto textu ma prinútili práve komentáre slovenských konzervatívnych novinárov a zľahčovateľov sexizmu na sociálnych sieťach či diskusiách

Ako túto tému vnímame totiž vypovedá o nás, Trumpovo chválenkárstvo sexuálnymi výpadmi nesmieme brať na ľahkú váhu a už vôbec nie obhajovať. No to, o čom dnes Amerika a s ňou celý svet diskutuje je oveľa závažnejšie než iba jedna nahrávka, o ktorej Trump hovorí ako o "kecoch zo šatne". Hovorí o tom ako sme ďaleko sme sa už v otázke úplnej rovnosti žien dostali, no ešte viac o tom aká dlhá cesta nás - mužov a ženy - ešte čaká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dekonštrukcia Trumpovho sexizmu

Poďme ale pekne po poriadku. Čo povedal Trump a v akom kontexte, a prečo vulgárny jazyk je tým najmenším problémom? Každá alternatíva rozboru jeho oplzlého "small talku" je totiž rovnako desivá. Navyše neprichádza od puberťáka, ale od v tom čase 59-ročného slávneho muža, ktorý sa dnes uchádza o prezidentský úrad.

Chytím ju za pussy...“, „Začnem ich automaticky bozkávať...“ – to všetko sú znaky začínajúceho sexuálneho útoku. Nie je to o tom, že Trump by ženám dvoril, pokúšal sa získať ich sympatie, dôveru a ako to v normálnom svete býva: lásku. Proste vyráža okamžite, bez opýtania a zvolenia a podľa jeho opisu sa na svoje obete prinajmenšom začne „cápať“. Bez súhlasu, to nie je akceptovateľné na vysokých školách a už vôbec nie muža v pokročilej dospelosti. To všetko ešte znásobil ešte horším tvrdením: keď ste celebrita môžete všetko. Keď ste slávny a máte peniaze či moc môžete všetko?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koho mi to pripomína ... „vyhraj voľby a môžeš všetko“. Nemyslím si, že konzervatívci u nás boli ticho pri tej druhej „... môžeš všetko“ poznámke. Je jasné, že v prípade tohto výroku či správaní niektorých našich futbalistov (ktorí tiež môžu všetko) nejde o prípad a situáciu podobnú Trumpovi. No podstata je tá istá: z pozície moci a slávy si môžeš dovoliť, čo iní nie. Môžeš všetko – je teda na zvážení každého z nich, čo „všetko“. Na zvážení nás ostatných ale je, čo všetko akceptujeme a čo nie.

Trump v najhoršom prípade totiž hovorí, že ak je slávny (a bohatý) tak si môže dovoliť úplne všetko a v jeho svete je to v poriadku. Dôstojnosť jeho obetí ide stranou, dôstojnosť jeho charakteru posúdia čoskoro americkí voliči.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V inom prípade sa tieto veci, ktoré popisuje nestali (aspoň to tvrdil v debate – hoci sa už v médiách objavili prípady, keď Trump naozaj robil popisované „tic-tacové“ výpady). Ak sa nestali, v tomto svete, kde je dovolené všetko, získate body aj tým, že takým správaním aspoň chválite. Naše vzdelávacie inštitúcie majú povinnosť bojovať proti tomuto zvrátenému vnímaniu dôstojnosti žien na školách a rovnako aj v spomínaných športových šatniach. A pripomeniem, že išlo o rozhovor s novinárom, ktorý sa neodohral v tréningovej šatni a povedal ich muž na hranici šesťdesiatky. Naozaj môžeme podobné vyjadrenia a takéto správanie akceptovať a zhodiť zo stola poznámkou „veď sú to iba slová“?

Je to o dôstojnosti a spravodlivosti

Ľavica sa v modernej histórii zamerala na budovanie dôstojnosti človeka, jeho rovnosti, jeho ľudských a občianskych práv; pravica tradične vždy zvýrazňovala bezpečnosť a spravodlivosť. Táto téma je záležitosťou oboch týchto axióm.

To čo ukázala Trumpova nahrávka je, že minimálne podstatná časť ľudí v Amerike, ale aj u nás, dokáže obetovať argument ľudskej dôstojnosti, bezpečnosti aj spravodlivosti. Aj u nás v Európe, kde je notoricky známe, že každá piata žena je týraná. Kde je stále akceptovateľné, že výchovná facka žene je v poriadku, a kde je násilné zbalenie známkou alfasamectva viac než násilia. Hashtag „GrabThemByThePussy“, ktorí spustili Trumpovi sympatizanti, má tak mimoriadne zvrhlý nádych.

Hillary Clintonová je sama príkladom ako to bolo s postavením žien v západnej spoločnosti donedávna a do značnej miery stále je. Hillary sa v rozpore s tradičným konzervatívnym predpokladom a stereotypom ostať pri pekáči rozhodla urobiť kariéru. Obdivuhodnú kariéru s výsledkami, ktorá z nej na desiatky rokov urobila terč pre ľudí ako je Trump – niektorých vo vnímaní žien menej či viac horších.

Namiesto kvetiny radšej rešpekt a rovnosť

Nie je to o tom či si dievčatá a ženy uctíme kvetinou či podržaním dverí, ale hlavne tým, či ich vnímame ako rovných partnerov v mužmi dominovanom svete a či sme ich ako rovných partnerov ochotní a schopní akceptovať. Obráťme kartu - ako by sme na podobné reči a správanie reagovali mnohí, keby sa ich dopustila žena - povedzme Hillary. Čo by na to napísal "posledný križiak" a "konzervatívci si vybrali" - tiež by to zľahčovali? Je Trump iba akýsi alfasamec a žena by bola v našich očiach niečo oveľa horšie? Som džentlman, nechám ju odpovedať ako prvú – povedal republikánsky kandidát v debate – presne toto je symptomatický príklad zvráteného džentlemntstva.

Ženy majú aj v západnej spoločnosti pred sebou ešte dlhú cestu k úplnej rovnosti, ktorú si zaslúžia., a časť ktorej si vybojovali a dúfam, že zvyšok ešte vybojujú. Prvá americká prezidentka by bola síce významným, ale iba jedným krokom. Za nás môžeme ženám podať ruku tým, že prinajmenšom nebudeme zľahčovať a obhajovať sexizmus, zneužívať silnejšie postavenie a ako skutoční džentlmeni ich budeme vnímať ako rovných. A bojovať zato a tým aj za ne. Bez kompromisov. Naše dcéry nás sledujú a my sa im budeme chcieť môcť pozrieť do očí. Zľahčovanie Trumpových sexuálnych útokov vypovedá viac o nás než o ňom. V jeho prípade je totiž odpoveď jasná a nekomopromisná. Aký je a bude verdikt nad nami ukážeme iba my sami. #StandWithGirls.

Braňo Ondrášik

Braňo Ondrášik

Bloger 
  • Počet článkov:  45
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Pracoval som ako novinár, vyučujem na vysokej škole a hlavne sa venujem najmä komunikácii v IT spoločnosti. Študoval som na Slovensku, v USA a Británii. Na tomto blogu píšem o tom, čo ma zaujme :-) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu